Vyhodit věci s emocionální hodnotou není snadné, ale dá se to.
Děje se to dokonce i lidem, kteří mají rádi pořádek a ze svých domovů se nebojí odstranit všechno nepotřebné. Jenže když jde o milé drobnosti, usušené růže z první schůzky, kamínky a mušličky z nádherné pláže, vlastnoruční výrobky našich dětí či puklou vázu po babičce, býváme často bezradní.
Čtěte také:
4 důvody, proč moudré ženy nenechávají muže VŽDY platit účty
Čtěte také:
Zažila si online nevěru: Nejen na Instagramu ženám stále píší zadaní muži a ženy by to měly napsat jejich přítelkyním, říká známá zpěvačka
Čtěte také:
Naši známou stand-up komičku nezastaví hejty, nebojí se ukázat: Bodyshaming se stal tichým společníkem a je načase začít o něm mluvit!
Čtěte také:
Přichází na vás jarní únava? Zabojujte s ní změnou barev v interiéru!
Čtěte také:
Fucoxanthin na metabolismus a hubnutí: fakt nebo fikce?
Čtěte také:
Tesla mala za prvý štvrťrok rekordný odbyt, prekonal aj očakávania analytikov
Naše domy a byty se tak plní sentimentálním nepořádkem, který se nikdy nedá zcela uklidit. Marie Kondo, japonská odbornice na úklid a autorka knihy Kouzelný úklid, to však vidí jinak. Skutečně vzácné vzpomínky nezmizí ani poté, co vyhodíte věci, které je připomínají. Tady je sedm rad, jak to dokázat.
- Soustřeďte se na věci, které si ponecháte, ne na ty, které vyhodíte
Při úklidu většinou myslíme na to, co vyhodit. A to může být příliš velký a příliš dlouhý seznam. Marie Kondo naopak radí stanovit si seznam předmětů, které ponecháte. Zaměření se na to důležité, vás mentálně osvobodí od pocitu, že se musíte zbavit velkého množství věcí. - Při každé věci se sebe sama zeptejte, zda vám způsobuje radost
Toto je základní test důležitosti věcí a zároveň hlavní poselství systému Marie Kondo. Držte každou položku v rukou a vnímejte, jak na ni vaše tělo reaguje. Když něco jiskří a vyvolává radost, je to základní znak toho, že tento předmět do vašeho života patří. Pokud vás naopak nechává chladnými, není nejmenšího důvodu ponechávat si jej. - Ujistěte se, že jste opravdu rozhodnuta mít ve věcech řád
Sentimentální předměty jsou až poslední na seznamu věcí, ve kterých byste si měli udělat pořádek. Reorganizovat je je mnohem těžší než vyřadit nepotřebné sportovní nářadí. Předtím, než začnete uklízet drobnosti, musíte mít pořádek v oblečení, knihách i dokumentech. - Nenechávejte věci v krabicích u rodičů
Jistě, je to jednoduché řešení, ale opravdu byste se mu měli vyhnout. Tím, že upomínkové předměty z dětství a mládí necháte zabalené u rodičů, vytváříte stejný nepořádek jinde. Navíc, krabice u rodičů se nikdy neotevírají. - Naplánujte si, jak budete odkládat dárky od vašich dětí
Shromažďování dětských výtvorů je samostatná kapitola. Trik nespočívá v tom, odkládat spoustu věcí do krabice, ale pouze pár tak, abyste je měli na očích.
Jeden zarámovaný obrázek ze školky vám udělá větší radost, než dvacet ukrytých v zásuvce. Naplánujte si také to, kolik věcí ze školky či školy si odložíte a svého rozhodnutí se pevně držte.
- Rozlučte se s cennostmi po rodičích a prarodičích
Mnoho zděděných věcí v našich domovech pro nás ve skutečnosti nemá emocionální hodnotu. Jen máme pocit, že by měli mít. To, že čajník po babičce byl důležitý pro vaši mámu, neznamená, že musí být důležitý i pro vás.
U rodinných pokladů je podle Marie Kondo velmi podstatné rozloučit se s předměty s patřičnou úctou a díkem. Pokud se s předmětem opravdu rozloučíte, eliminujete vaše špatné svědomí z toho, že se zbavujete rodinného stříbra.
- Vytřiďte i fotografie
Třídění fotografií je skutečnou třešničkou na dortu celého úklidu vzpomínkových předmětů. Všechny fotografie položte na zem a seřaďte je podle událostí, kdy vznikly. Je zbytečné archivovat spoustu podobných fotek z jedné rodinné oslavy, stačí méně a kvalitních.
Soustřeďte se na ty, na kterých všichni vypadají dobře nebo ty, které opravdu zachycují neopakovatelnou událost. Totéž platí i při archivování digitálních fotografií. Věřte, že ke složkám plných nezdařených fotografií se už nikdy nevrátíte.