Super dávky živin najdeme také v našich tradičních plodinách.
Propojení celého světa s sebou přineslo také možnosti vybírat si, co a kdy budeme mít na stole a na talíři. V podstatě jsou neomezené, vždyť i na podzim si můžeme koupit chřest a v zimě jahody. Naše babičky se však řídily heslem, že přirozená ideální strava je ta, která se pěstuje či dodělává v našem okolí a to platí pro každého obyvatele Země.
Čtěte také:
4 důvody, proč moudré ženy nenechávají muže VŽDY platit účty
Čtěte také:
Zažila si online nevěru: Nejen na Instagramu ženám stále píší zadaní muži a ženy by to měly napsat jejich přítelkyním, říká známá zpěvačka
Čtěte také:
Naši známou stand-up komičku nezastaví hejty, nebojí se ukázat: Bodyshaming se stal tichým společníkem a je načase začít o něm mluvit!
Čtěte také:
Přichází na vás jarní únava? Zabojujte s ní změnou barev v interiéru!
Čtěte také:
Fucoxanthin na metabolismus a hubnutí: fakt nebo fikce?
Čtěte také:
Tesla mala za prvý štvrťrok rekordný odbyt, prekonal aj očakávania analytikov
Čtěte také:
Plyn a ropa z Ruska zatiaľ tečú, firmy z EÚ v rubľoch platiť nebudú
Čtěte také:
Deficit verejných financií vlani stúpol na 5,9 percenta HDP, stúpol aj vládny dlh
Čtěte také:
Plaťte od piatku za plyn v rubľoch, inak zatvorím kohútiky, hrozí Putin Západu
Čtěte také:
Vláda nezažaluje Európsku komisiu kvôli dotácii pre Fatru
Čtěte také:
Pět kroků k životu ve větší pohodě
Čtěte také:
Víte, jak připravit kaštany? Tady jsou tipy jak na to
Čtěte také:
Myslíte si, že umíte skladovat potraviny?
Čtěte také:
Sedm tipů jak se zbavit zbytečností
Čtěte také:
Prodej lodních kontejnerů: Jaký máte výběr?
Lidé na světě se stravují různorodě, někteří preferují speciální diety, jiní nad tím, co vkládají do úst, příliš nepřemýšlejí. Další se zase soustřeďují na sezónnost a zmiňovanou lokálnost. A iv posledním jmenovaném případě se dá sáhnout po oblíbeném a zdravém trendu superpotravin.
Superpotraviny jsou, zjednodušeně řečeno, ty, které díky svému obsahu látek a živin mají řadu pozitivních efektů na lidské zdraví. Obsahují vysoký podíl vitamínů, minerálů, antioxidantů či zdraví prospěšných mastných kyselin, jsou přírodní a výživné.
Čtěte také:
Svářecí technika: Co ke sváření potřebujete?
Mnohé z nich k nám však přicházejí z dalekých zemí a ani jejich cena není vždy nízká. Naučte se tedy nejen hospodařit s vlastním rozpočtem, ale také najít takové superpotraviny mezi těmi, které jsou typické pro naši oblast.
Pro lidi, kteří cítí environmentální zodpovědnost, je jistě důležité i to, že konzumací lokálních potravin zanechají menší stopu na životním prostředí, než kdyby si koupili zeleninu či ovoce přivezené z opačného konce planety. Které jsou tedy tradiční slovenské superpotraviny?
Dýně
Je to klasická podzimní zelenina a v posledních letech znovu mohutně nabírá na popularitě. Na Slovensku se pěstuje zejména v jižnějších, tedy teplejších oblastech a rozlišujeme čtyři hlavní druhy – dýně obyčejná, velkoplodná (Hokkaido), figolistá a muškátová.
V kuchyni či jako dekorace má všestranné využití a je zásobárnou vitamínů A, B, C, E, omega-3 mastných kyselin, mědi, železa i hořčíku. Využívá se při problémech s trávením, činností střev i játry. Stravu si můžete zpestřit a vaše tělo obohatit například i dýňovým olejem nebo semínky.
Brokolice
Ano, i brokolice je superpotravina. Předpokládá se, že pochází z okolí Středomoří, ale dlouhá léta se jí výborně daří iu nás. Její blahodárné účinky na lidské zdraví jsou dlouhodobě známé, obsahuje mnoho draslíku, vápníku, železa, vitamínu C a A, hořčíku, betakarotenu, vlákniny a dalších živin.
Mluví se o ní jako o vhodné prevenci rakoviny, má významné dietetické účinky na organismus a některé látky, které obsahuje, mají pozitivní dopad na hladinu krevního cukru. Je přitom jedno, jestli ji konzumujeme syrovou, dušenou nebo vařenou, i při tepelném zpracování si zachovává většinu svých prospěšných látek.
Pohanka
Pohanku ze slovenské kuchyně vytlačilo 20. století, ještě předtím však byla velmi rozšířená a používaná. Dnes se opět vrací ze zapomnění na naše talíře. Je bohatým zdrojem vápníku, fosforu, manganu, vápníku, železa, selenu, manganu, vitamínů B1, B2, C a E.
Neobsahuje lepek, takže je vhodná i pro celiaky. Vyzkoušet ji můžete ve formě kaše, jako přílohu či jako základ salátů. Poděkuje vám vaše imunita, zlepší se vám zdraví cév a nápomocná je i při křečových žilách či hemeroidech.
Křen
Má mnohem větší potenciál, než s jakým jej v kuchyni zvykneme využívat. Je znám svou silnou chutí i vůní, ale podstatné je, že působí jako přírodní antibiotikum a obsahuje velké množství vitamínu C, na organismus působí regeneračně a antisepticky.
Dopomáhá k optimálnímu trávení i při zánětech močového měchýře. Nejsilnější jsou jeho účinky v syrovém stavu, jelikož je však velmi ostrý, je třeba jej kombinovat s potravinami, jehož jeho chuť zjemní. V kombinaci s medem je vhodným lékem například na kašel, ale můžete ho nastrouhat i na ledajaké jídlo, bude zajímavou alternativou sýrové drobenky.
Chřest
Nazývají ji také královna mezi zeleninou. Na Slovensku se jí daří především na Záhoří a lidé s oblibou konzumují zejména bílou a zelenou, přestože jejích odrůd je přes 20. Chřest je dietní zelenina, protože neobsahuje téměř žádný tuk.
Snižuje cholesterol, působí protizánětlivě a má skvělý účinek na funkci ledvin, plic a jater. Někteří lidé ji využívají jako pomůcku k odvodnění organismu. Obsahuje velké množství vlákniny, vitamínů, kyseliny listové, železa a draslíku.
Borůvky
Malé chutné ovoce je superpotravinou z našich zeměpisných šířek. Obsahují pestrou paletu minerálů, vitamínů a antioxidantů. Tmavě modré bobulky se považují za jedno z nejzdravějších (ne-li přímo nejzdravější) ovocí na světě.
K výrazným účinkům borůvek patří podpora imunity, snížení cholesterolu, zlepšení zraku, osvědčily se při průjmu, díky vitamínu C a betakarotenu chrání před infekcemi a barvivo myrtilin, které jim dává typické zbarvení, má vliv na pružnost cév v mozku a očích.
Včelí produkty
Med, propolis, včelí pyl i mateří kašička jsou superpotraviny. Včelaření je přitom oblíbenou tradicí iu nás na Slovensku a jeho produkty mají své neodmyslitelné místo v našich kuchyních.
Med není jen staletí používaným přírodním sladidlem, ale také působí protizánětlivě, posiluje imunitu a je to antioxidant plný živin. Používá se jako pomoc při hojení ran, podporuje trávení, regeneruje pokožku či pomáhá spánku.
Vzácný je i včelí pyl, který napomáhá obranyschopnosti organismu, využívá se při srdečně-cévních problémech, při chudokrevnosti a při nedostatku bílkovin v organismu. Jako přírodní antibiotikum funguje také propolis, který zklidňuje nervovou soustavu a slouží jako prevence různých závažných onemocnění.
Mák
Mák je tradiční slovenská potravina a naše země patří k nevelkému množství evropských států, které jej pěstují. Až 20 procent jeho obsahu tvoří vápník, takže patří k jeho nejvýznamnějším zdrojům. Na rozdíl od mléka ho má dvanáctkrát víc a třikrát víc než běžné sýry.
Třeba vyzvednout i obsah vlákniny, vitamínu E, hořčíku, železa. Mák je skvělým pomocníkem při osteoporóze (pro zmiňovaný vápník), zklidňuje organismus a pozitivně ovlivňuje i stav vlasů, nehtů a zubů.
Netradiční a raritní, ale typický český je i bílý mák, který chutná po oříšcích a má ještě vyšší obsah některých minerálů než klasický modrý mák.
Vlašské ořechy
Jsou bombou plnou zdraví a dokonalou superpotravinou, kterou najdeme na Slovensku. Vlašské ořechy jsou neskutečně výživné, jsou bohatým zdrojem nenasycených mastných kyselin, vitamínů skupiny B, vitamínu E a minerálů jako jsou železo, měď, mangan, fosfor, vápník či hořčík.
Vlašské ořechy nabízejí lidskému organismu bohatý zdroj energie. Mají pozitivní vliv na psychiku a paměť, vlasy, nehty a kůži a díky obsahu antioxidantů mohou preventivně pomáhat proti stárnutí. V kuchyni mají různorodé využití nasladko i naslano, na blahodárný vliv na lidský organismus však stačí hrst denně například na svačinu.