- Reklama -zprávyzprávy

Když žárovka rozhoduje o tom, jak se doma cítíme

Date:

Share:

Nestačí jen svítit, ale rozzářit prostor ve kterém žijeme. Jinak nás přemůže zimní únava z nedostatku slunce.

Pociťujete únavu, do ničeho se vám nechce pustit a zdá se vám, že byste proleňošili každou volnou chvíli? Máte-li v zimním období právě takové nálady, nejste v tom sami. Vinit byste měli nevhodné osvětlení interiéru, které vás možná stojí víc, než je nutné. Kdy jste naposledy udělali cosi pro to, aby se váš byt či dům rozzářil?

Čtěte také:

Prodali pozemek s velkým rodinným domem a zvolili si městské bydlení v řadovém domě s inspirativním interiérem

Čtěte také:

Důkaz, že správně zvolené barvy dokážou opravdu hodně! Jemně růžová kuchyně se stala šperkem bytu

Čtěte také:

Velikost a dispozice bytu neumožnily vznik nové místnosti, vše vyřešil praktický spací box

Čtěte také:

Návrat k přírodě na dánský způsob. Chata odpovídá na otázku, co je v životě podstatné

Čtěte také:

Proč se vyplatí mít sušičku prádla?

Čtěte také:

Sťahujete sa do nového? Pozor na dvere

Čtěte také:

Trápi vás rastúce náklady na vykurovanie? Zateplete si pôdu svojpomocne, pokojne aj za chladného počasia

Čtěte také:

Premýšľate o novej podlahe? Prečítajte si rady bytovej dizajnérky

Čtěte také:

Na čo sa zamerať pri výbere keramickej dlažby k bazénu? Stavte na kvalitu, dizajn aj bezpečnosť

Čtěte také:

Interiérové ​​dvere Hörmann s novými prvkami aj v nových odtieňoch

Čtěte také:

Kartáč odhalí krásu struktury dřeva

Čtěte také:

Jak vyrovnat křivou podlahu?

Čtěte také:

Vyměňte váleček za stříkací pistoli

Čtěte také:

Krmítko oživí pustý výhled z okna

„Úsporka“ zahalená do stínítka stropní lampy je pouze chabou náhradou za sluneční svit pronikající skrz okna. Není tajemstvím, že jediná svítilna v místnosti obvykle nestačí. Moderní světelné zdroje mají omezení a pokud jste je zakroutili do objímky svítidla před několika desítky let, asi vám neposlouží tak, jak by mohli. Poohlédněte se po svém příbytku a zamyslete se nad tím, jak na tom jste.

Aby světlo proniklo i do koutů
Proč máme pocit, že staré dobré žárovky přece jen naplnily místnost světlem mnohem lépe, i když nám výrobci úsporných náhrad tvrdí, že nabízejí plnohodnotnou náhradu? Problém není v intenzitě a množství světla, které z nich vychází, ale ve směru, kterým se šíří do okolí. Zatímco obyčejná žárovka jako by kolem sebe vytvořila ohnivou světelnou kouli, LED žárovky pod sebou vytvářejí široký světelný kužel. Namísto toho, aby zalily září běloučký strop a roznesly světlo do tmavých koutů, osvětlují pouze to, co se nachází pod nimi. Bez ohledu na to, zda se jedná o zádveří rodinného domu, salon ve kterém rodina tráví společné chvíle nebo ložnici, jejíž část plní roli šatníku.

Lustry na dlouhém kabelu je třeba odložit na věčný odpočinek do sklepa ak moderním světelným zdrojům patří svítidla, která jsou přikrčena těsně pod stropem. Zatímco minimalisté sáhnou po objímkách, které jsou namontovány na přímo na stropě bez jakéhokoli stínítka či ozdoby, milovníci útulných interiérů si najdou svítidla, která naplní jejich očekávání. Čiré sklo má přednost před mléčným a opálovým, polootevřené krytí před uzavřeným. Jako by nic nemělo stát světlu v cestě, aby se rozletělo do dálky.

Styl interiéru zaváží
Minimalismus přeje rozletu světla více, než kterýkoli jiný styl zařizování interiéru. Vzdušné místnosti se spoustou otevřeného prostoru, hladké plochy a skromné zastavění nábytkem a dekoracemi jakoby kráčely po boku úsporného svícení. Není zde žádná překážka, která by hatila cestu světelným paprskům. Od lesklých ploch se světlo odráží a rozptyluje v prostoru a vy máte pocit, jako byste byli v bance či kanceláři, kde světlo prosvítí každý kus papíru až na jeho rub.

Naopak venkovský styl se štědrou dávkou nostalgie, který staví svoji útulnost na přírodních materiálech, strukturovaných površích a množství drobností, jejichž jediným posláním je přitáhnout pozornost oka a dělat radost umělému osvětlení příliš nepřeje. Na stejné ploše se najednou žádá světelný zdroj s dvoj- či dokonce trojnásobnou intenzitou světla. Přírodní materiály jej pohlcují a zaniká v každé struktuře textilu, vroubcích dřeva, konopných motouzech či obroušených rozích nábytku, na kterých se ježí vlákna. V takovém prostoru je výhodnější umístit na strop více svítidel s překryvem zóny, na kterou mají přímý dopad. Světlo se tak plynule rozloží v prostoru, aniž by působil chladně a tmavě.

Znamená to, že s každým ročním obdobím a novou sezónní výzdobou interiéru je třeba sáhnout do zásuvky se žárovkami a našroubovat do svítidel ty správné? Ať to zní jakkoli neobvykle, je to přesně tak. Nemusíte pobíhat s luxmetrem po koutech pokoje a měřit intenzitu osvětlení. Pokud však dáte na pocity, sami uvidíte kdy je třeba světla více a kdy méně. Stačí stáhnout z výzdoby barvy podzimu a vyměnit je za jagot bělavých textilií a metalický lesk ozdobných prvků a najednou můžete jít o jeden výkonový stupeň dolů. Výměna žárovky za slabší je vždy úspornější cesta k rovnováze, než používání stmívače.

Na výmalbě záleží víc než si myslíte
Pokud od bílého stropu očekáváme, že bude rozptylovat světlo po místnosti, proč se stejným způsobem nezamýšlíme nad stěnami? Tvoří podstatně větší plochu než podlaha a záleží na nich, která část světelného spektra se odrazí zpět do místnosti a která zůstane pohlcena.

Zatímco chladné tóny pastelů mohou přispět k intenzivnějšímu světlu ze světelných zdrojů se studeným světlem, u teplých tónů pastelů je tomu zcela naopak. Znamená to, že pokud sladíte tóny umělého osvětlení s barevným tónem stěny, můžete dosáhnout až o 25 procent více světla při stejné svítivosti. Všechny ty luxy a lumeny se měří v ideálním prostředí, kde okolí odráží veškeré světlo, které na něj dopadne. Nás však zajímá, jak vidíme věci kolem sebe.

Pokud jste postřehli, že módními odstíny jsou v posledních dvou letech právě ty zemité, umíte přesně, čím máte svítit. A pokud k nim přidáte jemné pastely, dokážete znásobit odraz světla ze stěn. Ať už je to vzorovaná výmalba, aplikace přes šablonu, nebo dekorativní váleček, jste zpátky ve hře.

U křesla i nad stolem
Zatímco stropní svítidlo dává místnosti charakter, atmosféru a prostor, najdou se zákoutí, které přece jen ptají něco navíc. Pokud za koženým křeslem pod knihovnou stojí na noze majestátní lampa s polohovatelným reflektorem, okamžitě si uvědomíme, že domácí pán nebo paní jsou milovníky knih, ve kterých po večerech baží po verších a moudrosti slova. Takové svítidlo vykrývá i ty nejvyšší nároky na kvalitu a intenzitu osvětlení. Z nabídky výrobců si lze vybrat světelný zdroj na míru. Se správným odstínem světla, s přiměřeným barevným spektrem a intenzitou, která neoslepí. Snad nikoho nepřekvapí, že právě zde se žádá brilantní jiskra ekohalogenu. V současnosti je tím nejkvalitnějším světelným zdrojem, i když ne nejúspornějším.

V éře počítačů a tabletů jakoby psací stoly vypadly z naší pozornosti. Každý školák a student si však zaslouží, aby ho sezení nad učebnicemi a sešity neobralo o poslední zbytky sil. Energické studené světlo kompaktních zářivek a LEDek probouzí pozornost a poučí zrak i na ty nejdrobnější detaily. Jakoby stimulovalo mozek k aktivitě a burcovalo jej k vysokým výkonům. Se studenými, namodralými tóny to však není třeba přehánět. Aby si mysl odpočinula, zbylá svítidla v dětském pokoji či studovně by měla kolem sebe šířit měkké a příjemné teplé světlo, které mnozí vnímáme jako žluté.

Jiné je to ovšem nad kuchyňskou linkou, sporákem či jídelním stolem. Říká se, že jíme hlavně očima a jinak by tomu nemělo být ani při umělém osvětlení. Právě zde rozhoduje šířka barevného spektra, zda na talíři uvidíme zářivou pestrost barev surovin, nebo se vše slije do modravě hnědavých tónů s šedivými stíny. Protože není žárovky či zářivky, která by byla ideálem, nezbývá nic jiného, než si svůj ideál namíchat z více světelných zdrojů. Tak jako obchodníci dokáží v řeznictví nasvítit chladící boxy růžovými tóny, aby v nich vynikla barva syrového masa, v kuchyních musíme kouzlit se žárovkami, abychom dosáhli podobného výsledku. Všimli jste si už někdy na krabičce ukazatel CRI? Právě ten prozrazuje, jak věrné je podání barev předmětů, které se objeví pod svitem svítidla.

Nezkracujte žárovkám jejich život
Někdy se stane, že továrna vyrobí zmetek. Úsporná zářivka vypovídá službu dříve než přinese slibovanou úsporu as LED žárovkami tomu také není jinak. Stávalo se to často, dnes jsou však kvalitnější. Alespoň se zdá, že výrobci se poučili na svých chybách.

Proč však nadále selhávají dříve, než nám je milé? Na vině jsou nevhodná svítidla, jejichž stínítka tvoří tepelnou clonu. Uzavřené skleněné koule, papírové lampiony, prosklené disky přitisknuté ke stěně či polouzavřená stínítka, kterým chybí dostatečně velký průduch v jejich vrchní části. Ve všech se hromadí teplo a žárovka musí pracovat v teplotách, pro které nebyla určena. Zatímco u kompaktních zářivek selhávají nejcitlivější součástky jejich předřadníku, u LED žárovek se přehřejí světelné čipy nebo selžou pájené spoje. Každý úsporný světelný zdroj patří do otevřeného svítidla pokud od něj chceme, aby dosáhl své skutečné životnosti.

Najdou se i takoví, co na úsporné svícení už rezignovali. Neprojde čtvrtletí, aby nemuseli v lampě nad kuchyňským stolem vyměnit všechny žárovky – postupně jednu po druhé. Bez ohledu na to, jaké kdy koupili. To, co vypadá na první pohled jako detektivka pro elektrikáře má obvykle jednoduché vysvětlení, které je spjato se svítidlem samotným. Objímka netvoří dostatečně spolehlivý spoj se závitem žárovky a přestože naoko vše svítí jak má, po čase předčasně selhává. Levné lustry z jarmarků si někdy berou svou daň.

Co se dočtete na obalu?
Příkon ve wattech (W) udává spotřebu žárovky. Čím je hodnota nižší, tím méně zaplatíte za svícení. Současně to však u srovnatelných typů světelných zdrojů znamená, že od nich můžete očekávat méně světla v místnosti. Na nejednom balení však údaj ve wattech slouží ik porovnání moderního úsporného svítidla s jeho předchůdcem – obyčejnou žárovkou. Výrobci se tak snaží pomoci laikům při výběru. Pokud na LED žárovce uvidíte nápis 75W, znamená to, že jde o náhradu za 75wattovou žárovku. Její skutečný příkon bude méně než 15 wattů.

Svítivost v lumenech (lm) určuje množství vycházejícího světla. Stará obyčejná 60-wattová žárovka měla svítivost 806 lm, 100-wattová přibližně 1300 lm. Svítivost není přímoúměrná příkonu, dvě staré 40wattové žárovky mají nižší svítivost než jedna 80wattová. To samozřejmě platí iu úsporných světelných zdrojů, takže pokud chcete jeden světelný zdroj rozdělit na více s menší intenzitou světla, mějte to na paměti.

Barva světla v kelvinech (K) určuje, ve které části spektra žárovka svítí. Zatímco číselná značení mnoho neprozradí, slovíčka cool (chladný) a warm (teplý) vám přiblíží charakter světla bez přemýšlení. Teplé barevné tóny vnímáme jako žluté, chladné naopak jako namodralé. Barva denního světla je v modrém pásmu, svíčky a petrolejky jsou ve žlutém.

S barvou světla souvisí do jisté míry i index věrnosti podání barev, označovaný jako CRI. Čím vyšší je jeho hodnota, tím více procent barevného spektra žárovka vyrábí. Pokud by měla teoretických 100 procent, znamenalo by to, že se nám věci jeví být při umělém osvětlení stejné barvy jako při denním světle. Všichni však víme, že je to jen nedosažitelný sen.

Počet spínacích cyklů a životnost udaná v provozních hodinách nám naznačí, zda se žárovka hodí pro chodbu či WC, kde ji zasvěcujeme v krátkých intervalech a zda světelný zdroj který kupujeme patří mezi trvanlivé modely, které nebudou žádat v dohledné době náhradu. Většina výrobců se parametry v jednotlivých řadách modelů pohybuje ve stejném pásmu, tento údaj dnes již není tak rozhodující jako na začátku éry úsporného svícení.

K tomu všemu patří ještě označení patice, tedy druhu použitého závitu na žárovce a energetický štítek, který mluví o tom, do jaké míry je světelný zdroj úsporný. I tady se však již trh intenzivně sjednocuje, co chvíli současný způsob značení energetické účinnosti ztratí smysl.

━ nové příběhy

Svářecí technika: Co ke sváření potřebujete?

Zpracování kovů se v současné době stalo naprosto standardním technologickým postupem, který bez větších problémů ovládají nejenom profesionální řemeslníci, ale také zkušení kutilové. Takto masivní...

Šroubový kompresor: Jak ho připojit k systému ICONS?

V žádném případě nemůže být pochyb o tom, že moderní technologie spojené s umělou inteligencí v současné době hýbou světem. Není se čemu divit, protože tímto relativně...

Platina

Investice do platiny se stala stále populárnější mezi investory hledajícími způsoby, jak diverzifikovat své portfolia a snížit rizika spojená s tradičními investicemi. Platina je...

Prodej lodních kontejnerů: Jaký máte výběr?

Lodní kontejnery patří v současné době k jednoznačně nejrozšířenějším univerzálním přepravním jednotkám, které se bez větších problémů využívají nejenom v silniční, ale také železniční a lodní dopravě....

Krmítko oživí pustý výhled z okna

Ptačí šarvátky, plížící se kočky a hejna načechraných opeřenců na větvích stromů povzbudí zimní atmosféru. Je to kratochvíle, která zabaví stejně děti, jako dospělé. Zatímco...
- Komerční sdělení -pr článek