- Reklama -zprávyzprávy

Fucoxanthin na metabolismus a hubnutí: fakt nebo fikce?

Date:

Share:

Fucoxanthin pravděpodobně není zrovna nejznámější přírodní látkou, ačkoli by se vyplatilo věnovat mu zvýšenou pozornost: zvyšuje metabolismus tuků, čímž přispívá ik hubnutí.

Základem většiny známých i méně známých diet je zdravá výživa a pravidelný pohyb. Kombinace těchto dvou faktorů v mnoha případech také přináší požadovaný efekt. Existují však takové přírodní látky, které právě díky účinkům stimulujícím metabolismus tuků pomáhají v tom, abychom ještě rychleji dosáhli vytyčeného cíle: a právě takovou látkou je i fukoxantin.

Čtěte také:

4 důvody, proč moudré ženy nenechávají muže VŽDY platit účty

Čtěte také:

Zažila si online nevěru: Nejen na Instagramu ženám stále píší zadaní muži a ženy by to měly napsat jejich přítelkyním, říká známá zpěvačka

Čtěte také:

Naši známou stand-up komičku nezastaví hejty, ​​nebojí se ukázat: Bodyshaming se stal tichým společníkem a je načase začít o něm mluvit!

Čtěte také:

Přichází na vás jarní únava? Zabojujte s ní změnou barev v interiéru!

Čtěte také:

Tesla mala za prvý štvrťrok rekordný odbyt, prekonal aj očakávania analytikov

Čtěte také:

Plyn a ropa z Ruska zatiaľ tečú, firmy z EÚ v rubľoch platiť nebudú

Čtěte také:

Deficit verejných financií vlani stúpol na 5,9 percenta HDP, stúpol aj vládny dlh

Čtěte také:

Plaťte od piatku za plyn v rubľoch, inak zatvorím kohútiky, hrozí Putin Západu

Čtěte také:

Vláda nezažaluje Európsku komisiu kvôli dotácii pre Fatru

Čtěte také:

Pět kroků k životu ve větší pohodě

Čtěte také:

Víte, jak připravit kaštany? Tady jsou tipy jak na to

Čtěte také:

Myslíte si, že umíte skladovat potraviny?

Čtěte také:

Devět tipů na super potraviny, pokud se chcete stravovat lokálně

Čtěte také:

Sedm tipů jak se zbavit zbytečností

V poslední době je extrakt z mořských řas fucoxanthin mimořádně oblíbenou novinkou v oblasti výživy, právě kvůli jmenovaným vlastnostem. Podívejme se na tato tvrzení trochu podrobněji.

Vědci v Japonsku zjistili, že hnědé mořské řasy (kombu), přísada používaná v mnoha asijských polévkách a salátech, obsahují sloučeninu, která v rámci studií na zvířatech prokázala vlastnosti podporující hubnutí tím, že snižuje hromadění tuku. Tato sloučenina, zvaná fucoxanthin, dosáhla 5 až 10% snížení hmotnosti u testovaných zvířat az toho důvodu by mohla být zpracována jako přírodní extrakt, nebo lék na pomoc v boji proti obezitě. Ve studii provedené na potkanech bylo zjištěno, že stimuluje produkci UCP1, proteinu, který zvyšuje spalování tuků. Tento protein se nachází ve viscerálním tuku, který obklopuje vnitřní orgány v dutině břišní – typ tuku spojený se srdečními chorobami, cukrovkou a metabolickým syndromem.

Fucoxanthin – co to je a jak funguje?
Fucoxanthin je hnědavý pigment, který dodává hnědým mořským řasám charakteristickou barvu a také je potřebný pro fotosyntézu (přeměnu světla na energii).

Fucoxanthin se jeví jako velmi slibná sloučenina zároveň ke snížení tuků a příznivé působení na celkové a kardiovaskulární zdraví, avšak vyžaduje určitou dobu (5-16 týdnů), aby se jeho účinky projevily. Jedná se o bezpečnou přírodní složku, která je součástí japonské stravy již po staletí.

Podle několika provedených studií bylo zjištěno, že použití extraktu z mořských řas obsahujícího fukoxantin je účinný proti zvýšení hladiny cholesterolu a triglyceridů a pro zvýšení metabolismu při konzumaci stravy s vysokým podílem tuku. Jeho jedinečná struktura a chemické vlastnosti z něho dělají silný antioxidant.

Kromě svých vynikajících antioxidačních výhod může fucoxanthin ve formě doplňku stravy podporovat metabolismus včetně řízení hladin glukózy a lipidů a zdraví jater.

Celosvětově se obezita od roku 1975 téměř ztrojnásobila a Světová zdravotnická organizace (WHO) ji považuje za nejvíce zanedbávaný problém veřejného zdraví s více než 1,9 miliardami obézních jedinců ve věku nad 18 let.

WHO také identifikuje obezitu jako významný rizikový faktor pro choroby související se stravováním, jako je diabetes mellitus, kardiovaskulární choroby a onemocnění jater, hypertenze, mrtvice a dokonce i rakovina.

V klinické studii, které se zúčastnilo 151 obézních žen bez diabetes, trpících nealkoholickým ztučněním jater, zvýšila aplikace fucoxanthinu (0,8-4,0 mg) a oleje z granátových jablek u zúčastněných úbytek hmotnosti a snížila tělesný a jaterní.

Fucoxanthin také podporoval úbytek hmotnosti u obézních myší (kvůli dietám s vysokým obsahem tuků a cukrovce), zejména v kombinaci s rybím olejem.

Mezi další účinky lze také zařadit jeho příznivé působení v případě deprese, zánětu, vysoké hladiny tuku v krvi. Vzhledem k vysokému antioxidačnímu účinku chrání pokožku, mozek, srdce a také je účinný i v případě inzulínové rezistence.

Fucoxanthin je speciální karotenoid s mnoha bioaktivitami. Výsledky studií na zvířatech ukázaly, že má potenciální hodnotu při prevenci a léčbě nemocí souvisejících s životním stylem, jako je obezita, cukrovka, rakovina, kardiovaskulární choroby a jiné chronické choroby. Mohl by to být způsob, jak zrychlit metabolismus. Přestože existuje několik studií na lidských subjektech, je třeba v této oblasti provést více klinických studií. Fucoxanthin se považuje obecně za bezpečný a v doporučených dávkách nemá žádné vedlejší účinky a lze jej snadno extrahovat z makrořas a mikrořas.

━ nové příběhy

Vývoj plastových polotovarů: snaha o ekologičtější materiály

V posledních letech se vývoj plastových polotovarů zaměřuje na hledání ekologičtějších a udržitelnějších řešení. Jedním z hlavních směrů je výzkum biodegradabilních a recyklovatelných plastů,...

Svářecí technika: Co ke sváření potřebujete?

Zpracování kovů se v současné době stalo naprosto standardním technologickým postupem, který bez větších problémů ovládají nejenom profesionální řemeslníci, ale také zkušení kutilové. Takto masivní...

Šroubový kompresor: Jak ho připojit k systému ICONS?

V žádném případě nemůže být pochyb o tom, že moderní technologie spojené s umělou inteligencí v současné době hýbou světem. Není se čemu divit, protože tímto relativně...

Platina

Investice do platiny se stala stále populárnější mezi investory hledajícími způsoby, jak diverzifikovat své portfolia a snížit rizika spojená s tradičními investicemi. Platina je...

Prodej lodních kontejnerů: Jaký máte výběr?

Lodní kontejnery patří v současné době k jednoznačně nejrozšířenějším univerzálním přepravním jednotkám, které se bez větších problémů využívají nejenom v silniční, ale také železniční a lodní dopravě....
- Komerční sdělení -pr článek