- Reklama -zprávyzprávy

Co je Bitcoin a jak dnes fungují kryptoměny?

Date:

Share:

Kryptoměny nejsou fyzické měny jako například eura, ale existují jen v digitálním světě. Proto se nazývají také digitální měny. Vypadá to komplikovaně? Žádný strach! Krok po kroku si spolu projedeme základní pojmy.

Co je vlastně Bitcoin?
Kryptoměna Bitcoin byla vytvořena v roce 2008 tajemnou osobou nebo skupinou známou pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Jejich nebo jeho/její identita je stále neznámá a pravděpodobně to tak navždy zůstane.

Čtěte také:

Připravenost veřejné správy k využívání umělé inteligence je nízká

Čtěte také:

Pojištění v zemích, které označí MZVEZ jako rizikové, není platné

Čtěte také:

Zaměstnanost není klíčem k ekonomickému růstu

Čtěte také:

Ruská ekonomika rostla loni nejvýrazněji za 13 let

Čtěte také:

Mašina, čo robí z drobcov dlhé

Čtěte také:

Pred 126 rokmi sa začali novodobé olympijské hry

Čtěte také:

Najdlhší blesk meral 768 kilometrov, najdlhšie trvajúci žiaril 17 sekúnd

Čtěte také:

Ako zvedavý študent zlikvidoval najstarší organizmus na svete

Čtěte také:

Zatúlaný problémista Wally si to zrejme namieril na sever

Čtěte také:

inFEEnity posílí Samuel Oriňák

Čtěte také:

Dcera Poštovní banky rozbíhá byznys. Prodej na splátky je zastaralý

Čtěte také:

Řekli, jak chtějí pomoci firmám a živnostníkům.

Čtěte také:

Banka HSBC škrtá vysoce placené pozice, propouštět chce tisíce lidí

Čtěte také:

Zavedení eKasy neposunou, ale nebudou pokutovat čestné

Počáteční myšlenku pro vznik kryptoměny Bitcoinu publikoval Nakamoto ve vědeckém článku s názvem Bitcoin: Peer-to-Peer Electronic Cash System.
Bitcoin je vlastně měna, která patří všem a slouží jako prostředek výměny. K zajištění finančních transakcí používají digitální měny kryptografii. Tedy kontrolu nad vytvářením dalších jednotek (nových bitcoin mincí) a ověřování převodu finančních prostředků – z toho vznikl pojem kryptoměna. Protože nepatří nikomu a zároveň všem, každý se může podílet na jejím používání a vývoji.

Využívání Bitcoinu má několik výhod. Jednou z nich je to, že pro kryptoměny neexistuje centrální orgán jako například banka v klasickém finančním světě. Narozdíl od bankovních převodů, transakce trvají jen pár minut. . Pokud potřebujete převést peníze na druhý konec světa, může to být opravdu komplikované. Zejména, pokud jsou tyto finanční prostředky v jiné měně. Trvá to několik dní a banka si účtuje neúnosné poplatky.

Hlavní znaky Bitcoinu
• Bitcoin je decentralizovaná virtuální měna, protože systém funguje bez centrální banky nebo jediného správce. Hodnota této virtuální měny není řízena žádným ústředním orgánem, ale samotnými uživateli. V jistém smyslu je to měna, která skutečně patří lidem.

• Bitcoin je kryptoměna, protože se jedná o virtuální měnu a nemá žádnou fyzickou podobu / mince či bankovky /. Slouží jako prostředek výměny a používá kryptografii k zajištění finančních transakcí, kontrolu nad vytvářením dalších jednotek (nových bitcoin mincí) a ověřování převodu finančních prostředků.

• Bitcoin je open source systém, což znamená, že jej nikdo nevlastní a každý se může podílet na jeho používání a vývoji.

• 21 000 000 mincí – toto je konečné číslo počtu bitcoinových mincí.

Využívání Bitcoinu má několik výhod. Jednou z nich je neexistence centrálního orgánu, například banky. Řekněme, že musíte převést 1000 EUR ze Slovenska vašim příbuzným ve Španělsku. Peníze procházejí bankou na Slovensku a za zpracování převodu finančních prostředků se účtují poplatky. Španělská banka vašich příbuzných může také účtovat poplatky a celý proces může trvat několik dní, zvláště, pokud peníze posíláte do země s jinou národní měnou.

Při platbě Bitcoinem centralizované orgány neexistují a transakce ve většině případů trvají pouze několik minut, i když finanční prostředky posíláte na druhou stranu světa. Kromě toho, Bitcoin je měna, která není omezena státními hranicemi. Pomalost a geografická omezení nejsou jedinou nevýhodou klasických bankovních institucí. Banky mohou kdykoli zmrazit nebo zablokovat účty svých klientů, někdy i bez dostatečného odůvodnění. Proto si někteří lidé myslí, že banky mají příliš velkou moc.

Možná jste si také všimli, že kryptoměna Bitcoin vznikla krátce po finanční krizi v roce 2008. Někteří dokonce věří, že krize pomohla ke vzniku myšlenky decentralizované měny a byla jedním z důvodů vzniku Bitcoinu jako možné budoucnosti měnového systému.

Decentralizované sítě
Když přejdete do internetového prohlížeče a zadáte adresu „www.google.com“, počítač zahájí konverzaci s počítači Google. Počítače začnou spolu mluvit a váš prohlížeč zobrazuje obrázky, tlačítka atp. Pokud by servery Googlu byly z nějakého důvodu nefunkční, tyto obrázky a tlačítka by se vám nezobrazovaly. Důvodem je, že data jsou uložena v centralizované síti – jsou na jednom místě.

Abychom pochopili, jak funguje Bitcoin, je nezbytné pochopit, co je decentralizovaná síť. V decentralizované síti jsou údaje všude. Pokud by společnost Google používala decentralizovanou síť, data byste stále mohli vidět, protože jsou všude a nejen na jednom místě. Znamená to, že společnost Google by nikdy nebyla offline.

Co je Bitcoin a jak dnes fungují kryptoměny?

Závěr
V tomto článku jsme si v krátkosti vysvětlili základní pojmy. Celá problematika kolem Bitcoinu a Blockchainu je ovšem mnohem obšírnější. Co je vlastně ten Blockchain a jak funguje? Kde nakoupím Bitcoin? Proč má Bitcoin hodnotu? Je Bitcoin jen bublina? Otázek je mnoho a proto budeme pokračovat v dalších článcích.

━ nové příběhy

Vývoj plastových polotovarů: snaha o ekologičtější materiály

V posledních letech se vývoj plastových polotovarů zaměřuje na hledání ekologičtějších a udržitelnějších řešení. Jedním z hlavních směrů je výzkum biodegradabilních a recyklovatelných plastů,...

Svářecí technika: Co ke sváření potřebujete?

Zpracování kovů se v současné době stalo naprosto standardním technologickým postupem, který bez větších problémů ovládají nejenom profesionální řemeslníci, ale také zkušení kutilové. Takto masivní...

Šroubový kompresor: Jak ho připojit k systému ICONS?

V žádném případě nemůže být pochyb o tom, že moderní technologie spojené s umělou inteligencí v současné době hýbou světem. Není se čemu divit, protože tímto relativně...

Platina

Investice do platiny se stala stále populárnější mezi investory hledajícími způsoby, jak diverzifikovat své portfolia a snížit rizika spojená s tradičními investicemi. Platina je...

Prodej lodních kontejnerů: Jaký máte výběr?

Lodní kontejnery patří v současné době k jednoznačně nejrozšířenějším univerzálním přepravním jednotkám, které se bez větších problémů využívají nejenom v silniční, ale také železniční a lodní dopravě....
- Komerční sdělení -pr článek